اصول پایه طراحی کارت ویزیت

//اصول پایه طراحی کارت ویزیت

اصول پایه طراحی کارت ویزیت

در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند تا از اصول پایه طراحی کارت ویزیت برای معرفی یک کسب و کار آشنا کنیم امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود

ابعاد استاندارد طراحی کارت ویزیت
برای اینکه بدانید از چه ابعادی برای طراحی کارت ویزیت خود استفاده کنید باید ابتدا جنس چاپ کارت ویزیت را تعیین نمایید
معمولا کارت ویزیت ها به 4 فرم کلی که رایج تر است تقسیم میشوند که در جدول زیر نوع و ابعاد رایج آنها را معرفی میکنیم :

ابعاد رایج برای چاپخانه ها نوع کارت ویزیت برحسب جنس چاپ
85 mm x 48 mm کارت ویزیت های استاندارد مثل گلاسه ، سلفون ، کتان و …
90mm  x  60mm کارت ویزیت های لبه گرد مستطیل مثل لمینیت ، برجسته و طلاکوب
60mm  x  60mm کارت ویزیت های لبه گرد مربع مثل لمینیت ، برجسته و طلاکوب
نسبت به قالب درخواستی ابعاد متفاوت است کارت ویزیت های فانتزی با قالب اختصاصی

پنجره تنظیمات ابعاد طرح کارت ویزیت در نرم افزار فتوشاپ

 رزلوشن یا کیفیت فایل
رزلوشن به معنای تعداد پیکسل ها در یک فایل طراحی است . هرچه تعداد این پیکسل ها بیشتر باشد کیفیت خروجی فایل نیز بهتر خواهد بود . در سیستم چاپ افست رزلوشن استاندارد ۳۰۰ دات پیکسل بر یک اینچ می باشد . دقت در این نکته ضروری است که رزلوش بر حسب پیکسل سانتیمتر تنظیم نشود ، بلکه بر حسب پیکسل اینچ باشد ، البته رزلوشن 72 یا 50 نیز برای فایل های لارج فورمت استفاده میگردد اما برای چاپ کارت ویزیت حتما باید رزلوشن 300 باشد .

مد رنگ
یکی دیگر از مقوله های مهم در طراحی کارت ویزیت یا فرم های افست تنظیم مد رنگ است ، از این رو که دو نوع مد رنگی در نرم افزار های گرافیکی وجود دارد باید دقت داشت که برخلاف فایل هایی که برای وب طراحی می شوند ، باید مد رنگ فایل های چاپی بصورت  CMYK  تنظیم شود ، اگر فایل در مد RGB طراحی شود کار خروجی شما بعد از چاپ حتما تغییر رنگ خواهد داشت ، در جدول زیرتفاوت 2 مد رنگ را بیشتر درک خواهید کرد . همچنین اگر میخواهید طرح شما به حالت روح و عجیب و غریب چاپ نشود حتما در مد رنگ 8bit-channel  را کنترل کنید .

CMYK COLOR MODE سیستم رنگ مرکب (INK ) RGB COLOR MODE سیستم رنگ نور ( Monitor )
K Y M C B G R
Black Yellow Majenta Cayan Blue Green Red
سیاه زرد قرمز خام آبی خام آبی سبز قرمز


پروفایل رنگ
موضوعی که بسیاری از طراحان تازه کار با آن مواجه میشوند این است که رنگی که در طراحی انتخاب میکنند با رنگی که پس از چاپ روی کارت ویزیت مشاهده میکنند یکی نیست ، علت اصلی این مشکل استفاده نکردن از پروفایل های استاندارد رنگ در طرح است ، معمولا طراحانی که تجربه زیادی در کار چاپ ندارند برای بکگراند یا نوشته ها ، رنگها را بصورت دستی از پنل رنگها انتخاب میکنند ، اما توصیه میشود از پروفایل های استاندارد و به اصطلاح رند که خروچی آنها ثابت شده است استفاده کنید . در جدول زیر پروفایل چند نمونه از رنگهای پر کاربرد را قرار دادیم .

پروفایل استاندارد نام رنگ
K=0 Y=100 M=100 C=0 قرمز
K=20 Y=0 M=80 C=100 سورمه ای
K=0 Y=100 M=0 C=100 سبز
K=0 Y=100 M=0 C=30 سبز فسفری
K=0 Y=100 M=75 C=0 نارنجی
K=100 Y=20 M=20 C=20 مشکی متن در زمینه سفید
K=100 Y=70 M=80 C=90 مشکی زمینه تمپلات

 

پنجره تنظیمات پروفایل رنگ در نرم افزار فتوشاپ

البته چون رنگها را در مانیتور میبینید کمی اختلاف با رنگ اصلی دارند ولی اگر دقت کنید میبینید که درصد رنگها همگی رند هستند و اگر کمی رنگ شناسی بلد باشید می توانید رنگ دلخواه خود را با ترکیب 4 رنگ اصلی انتخاب کنید .

انتخاب بکگراند تونپلات و رابطه آن با جنس چاپ
بعضی از کارت ویزیت های روکش دار مات مثل لمینت ماد یا سلفون مات معمولا با زمینه رنگ مشکی یا سورمه ای تیره به مشکل حباب بر میخورند ، یعنی روکش بصورت کامل روی کاغذ پرس نمیشود و به اصطلاح حباب می اندازد . پس بهتر است در انتخاب رنگها دقت بیشتری داشته باشید .

انتخاب رنگهای خاص و خروجی آنها
گاهی اوقات رنگهایی مد نظر شما هستند که در هنگام طراحی طبق سلیقه و انتخاب شما نشان داده میشوند اما پس از ترکیب چهار رنگ در خروجی نتیجه متفاوتی میدهند ، این رنگها عموما شامل انواع سورمه ای ها ، انواع بنفش ها ، انواع خاکستری ها و… میباشند ، لذا در رابطه با انتخاب رنگ دقت بیشتری داشته باشید و همیشه انتظار 20% اختلاف رنگ در خروجی را داشته باشید .

کالیبره مانیتور
در رابطه با رنگ ها هرچه بگوئیم کم است ، حتما باید دقت داشته باشید که مانیتور ها نسبت به برند و کیفیت ساخت رنگهای مفاوتی را به شما نشان میدهند ، ممکن است شما یک فایل را در فتوشاپ در مانیتور LCD  طوری ببینید که در یک مانیتور دیگر تفاوت رنگ داشته باشد ، لذا توضیح میشود از مانتیورهای مناسب استفاده کنید و حتی الامکان رنگ های مانتیور را با یک نمونه چاپ شده از فایل های طراحی خودتان کالیبره کنید ، یعنی طرحی که در مانیتور خود طراحی کردید را چاپ کنید ، پس از چاپ رنگهای مانیتور را نزدیک به نمونه چاپی کنید و از این پس با این کالیبره به طراحی های خود ادامه دهید .
تنظیم نور عکس
باید دقت داشت که عکسها همیشه تیره تر از چیزی که در مانیتور مشاهده میکنید چاپ میشوند ، بنابر این سعی کنید قبل از ارسال فایل برای چاپخانه رنگ عکسها را با کمی ویرایش توسط ابزارهای نرم افزار گرافیکی مورد استفاده تان سبک تر کنید .
فاصله برش و متن
همیشه باید دقت داشت که متن ها از لبه کار از 4 طرف در کارتهای سایز استاندارد حداقل 3 میلیمتر ، برای لیبل ( برچسب ) و کارتهای سایز بزرگ حد اقل 5 میلیمتر خلاصی برش در نظر گرفته شود ، به این علت که در هنگام برش معمولا هر 500 شیت چاپ شده روی قرار گرفته و یکجا برش میخورد و احتمال سر خورد شیت ها زیر پرس دستگاه برش وجود دارد ، بنابر این اگر میخواهید گوشه ای از متن کارت ویزیت در برش از بین نرود همیشه  فواصل لازم را از 4 طرف کار بطور یکسان رعایت نمائید .
سایز فونت
باید دقت داشت که همیشه صفحه ای که ما برای یک طراحی مثل کارت ویزیت در نرم افزاری مثل فتوشاپ باز میکنیم معمولا چند برابر بزرگتر از سایز واقعی چاپ است ، همیشه پس از تکمیل طراحی ، طرح خود را در ابعاد واقعی کوچک کنید و فونت ها را کنترل کنید تا زیاد ریز نشوند . سعی کنید کمتر از سایز 7 در فونت های فارسی کارت ویزیت استفاده نکنید .
در نهایت انتخاب نوع فونت افکت رنگ بندی و … سلیقه ای است ، بیشتر سعی کنید نگاه کنید! از طرح های دیگران الگو بگیرید اما کپی نکنید و با خلاقیت خودتان طراحی کنید ، مطمعنا با رعایت اصول بالا هیچ مشکلی پس از چاپ نخواهید داشت ، بعد از چند مدت دیگر نیازی نیست تمام این موارد را مرور کنید و به اصطلاح میتوانید با چشمهای بسته کارت ویزیت طراحی کنید !

این مقاله اولین بار توسط محمد زارع در رونیکا دیزاین منتشر شد و در صورت نقد کارشناسان ویرایش خواهد شد .
پنجم دیماه 1397 –  تاکنون ویرایشی صورت نگرفته است

با ارسال دیدگاه خود در رابطه با این مقاله ما را در ارائه خدمات هرچه صحیح تر به کاربران و طراحان تازه وارد یاری نمائید .

توسط |۱۳۹۸-۴-۷ ۱۶:۰۸:۲۲ +۰۰:۰۰۵ام دی, ۱۳۹۷|دسته‌ها: آموزش طراحی گرافیک|برچسب‌ها: |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید